Hitler, punčáky a kolotoče

Každý ho v sebe má. Svojho vlastného vnútorného Hitlera (ale pokojne aj Stalina alebo Kim Čong-Una, závisí len a iba od osobnej ľubovôle).

Premietame ho na druhých, pretože tam vonku sa s ním bojuje ľahšie. Ja som sa toho svojho už neraz pokúšala ukecať na punčáky a kolotoče, ale výsledok bol vždy rovnaký. Malý Adolf požral všetky koláče, vybláznil sa na húsenkovej dráhe a potom sa dal znova do práce. Čistiť, urobiť poriadok, nastoliť režim.

Vnútorného diktátora dedíme zčasti po rodičoch, ale sklony k totalite preberáme aj od okolia. Živí ho každý neúspech, ktorý nevieme prijať s láskou a humorom, podporujú ho pochybnosti, sociálne siete a vymyslený svet pseudo úspešných ľudí. Kŕmime ho tvrdou rukou a bičom, ktoré ospravedlňujeme zásluhami za všetko, čo sa nám v živote podarilo. Občas sme tak pomýlení, že si povieme – nebyť neho, nášho vodcu, nič v živote nedokážeme!

Vnútorný Hitler získava moc všade tam, kde sa málo hladí po tvári, kde sa pestuje politika náklonnosti, ktorá nie je zadarmo, ktorú si treba odmakať, alebo byť aspoň dosť krásny, šikovný, mladý a zdravý zároveň, pretože pekné a dobré veci si človek proste musí zaslúžiť.

Hitler nám hovorí, že to nezvládneme, že nás nikto nemá rád a že s tými troma podbradkami a krabicou plnou neuróz si len ťažko zariadime spokojný život. A my mu niekedy uveríme a vtedy je nám veľmi ťažko. Sme siví a slabí. Porovnávame sa s okolím a sme k ničomu. Niektoré dievčatá prestanú jesť a niektorí chlapci začnú drasticky cvičiť. Nikto zo zúčastnených z toho nemá radosť.

Vnútorný Hitler je presne ten debilko, ktorý vždy pokazí hru, ktorý vlezie do izby v tej najnevhodnejšej chvíli, je to ten, čo neustále namieta proti experimentom, otočeniu poradia a náhodám, je to on, kto neznesie omyl a nedokonalosť. Hitler nechce, aby nám bolo dobre, pretože inak by zrazu začal vidieť, v akej neuveriteľnej biede, chlade a tme je zavretý on sám. Musel by to asi celé ukončiť, aj s tým svojim uslintaným psom.

Nedá sa ho vykopnúť, nedá sa ho zabiť, nedá sa ho prevychovať. Nedá sa čakať, kým kapituluje, kým ho osvieti Božská láska, kým sa unaví. Nie je to vôbec jednoduché, uzavrieť s ním mier. Hitler má totiž tanky, kyanid a cyklón B. Stíhačky, lode a dokonca aj okultné spolky praktikujúce čiernu mágiu. Hitler má plán, nespracovanú traumu a pošramotenú hlavičku. A k tomu všetkému pokročilé štádium stihomama.

A my máme, zdá sa, iba punčáky a kolotoče.

Napriek tomu si myslím, že naňho predsalen máme dáke tajné páky. Ešte presne neviem, odkiaľ sú a ako presne fungujú, ale viem, že keby sme ich nemali, tak je už dávno po nás.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s