Matka roka

Neexistuje iná matka, ktorá by si o piatej večer spomenula, že treba dať decku jesť.

Neexistuje iná matka, ktorá by mi prikladala v horúčkach na detské čielko nôž ako na filetovanie veľrýb.

Neexistuje iná matka, ktorá by svojej dcére uvarila v jedenástich prvú kávu. Turka zo štyroch kopcovitých lyžičiek mletého Štandardu.

Neexistuje žiadna iná žena, čo by mala ruky teplé ako septembrová sobota v kaviarni na Jakubáku. Ty si také mala.

Žiadna iná matka nedokáže milovať tak neznesiteľne. Zadusiť láskou, to si vedela. A ešte uvariť najlepšiu čínu z kuracích ceckov, zo sójovky a z ryže zo sáčku.

Na tejto planéte niet inej matky, ktorá by nahlas preklínala malé dievčatká v potravinách za to, že ju pri tancovaní pred zrkadlom kopli do nohy.

Raz si na žúrke fajčila heroín a chodila si s Braňom Alexom, no napriek tomu si zo všetkého najviac neznášala, keď som sa rúhala Bohu. Ty satan s dobrými úmyslami.

Nie je na svete iná žena, ktorá vonia ako leto a jasmín, ktorá sa smeje ako ty, ktorá vie toho tak veľa a tak málo, ako ty. Ktorá prepne do latinčiny, keď jej v tepnách začne pulzovať akútny hnev.

Žiadna iná matka nezaspáva s horiacou cigaretou prilepenou o spodnú peru. Neviem, kto ti dal tie azbestové výstelky pod koberce a nehovor mi, že tam neboli, lebo inak by už stokrát pohltili celý barák plamene.

Vyhrala by si Matku roka vo všetkých kategóriách.

Avšak.

Neexistuje iná matka, ktorá by ma naučila pekne sa správať. Púšťať svoje miesto starším v trolejbusoch, zdraviť upratovačky, kŕmiť zatúlané mačky, podeliť sa o jedlo s hladnými.

A žiadna iná matka by mi na balkóne, vyfukujúc cigaretový dym pomedzi biele chuchvalce kvitnúcich stromov, nepovedala pravdu – Charlie, počúvaj svoje srdiečko. A ešte že – Keď sa spolu nesmejete, pošli ho radšej dopiče.

Neexistuje matka, ktorej by som chcela stisnúť ruky a povedať jej pravdu o tom, aké je to tu občas ťažké.

A že občas má vzduch teplotu môjho tela a že vtedy sa cítim, akoby som lietala. A že keď ráno vŕzgajú v mlynčeku kávové zrná, že ma trasie od radosti. A že ľudia sú pekní – ich pehy, hánky, tvary uší, ich myšlienky, ich traumy, čo ich robia vážnymi a krehkými, čo ich zušľachťujú.

A že zaľúbiť sa do niekoho v predstave a nechať ho slobodne plávať vesmírom je veľmi pekné. Asi ako kŕmiť mačky. Alebo odlamovať bezďákovi z lososovej bagety, ktorú vám potom s výkrikom “piča” hodí do tváre. Alebo púšťať neurotických dôchodcov v dvestosedmičke sadnúť si a úprimne od nich nečakať láskavý záchvat vďaky.

Jedna myšlienka na “Matka roka”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s