Snežana a vojna

Cez oblaky cigaretového dymu nevidím takmer nič. Naťahujem krk ako slepé zviera keď hľadá svoju matku. Aha, Snežana, sedí tam pri okne – kráčam k nej, ona sa usmeje, obíjme ma tuho ako majú vo zvyku ľudia na Balkáne, spomeniem si na to, akí sme suchopárni, bezfarební, my ľudia zo stredu.

Sedíme oproti sebe a rozprávame sa o politike. Najprv som sa chcela spýtať na jej rozvod a potom nenápadne premostiť na moju neschopnosť ľúbiť – tak veľmi ma to trápi, až som s tým úbohá. Skončilo to však pri revolúciách, vojne, Titovi a Matovičovi. Všetko je rozdelené, svet je predaný, my sme iba figúrky, bez nádeje na štipku moci, iba zdanlivo hýbajúci dejinami. Roztrasiem sa, zrazu mi je zima, znova sa začnem trochu paranoidne sledovať, zľaknem sa, či práve tieto myšlineky nespustia lavínu psychózy, ktorej sa bojím viac než smrti. “Sneža, povedz mi, čo je pekné na svete,” zamrnčím. Ako slepé zviera, čo hľadá svoju matku.

“Na svete,” hovorí Sneža a díva sa na mňa opuchnutými prepracovanými očami, s očami matky všetkých matiek,  “sú najkrajšie rána.” Potom sa na moment myšlienkami ponorí do noci tam vonku a pokračuje. Je krotká ako baranček. “Ráno je nový život. Ráno sa znova narodím. Tie vône a zvuky, svetlo čo dopadá na parkety. Uvarím si kávu – pretože čo ja viem, čo sa deje v noci? V noci nič neexistuje, ale ráno sa všetko prebúdza. To je krásne. A ešte more. Keď chodíš pri mori a počúvaš ho. More vie všetko. More je staré, more ti toho povie…”

A potom nám obom zaleje oči vrstva sĺz, blana, ktorá čistí prach, špinu, karpiny a hnis, blana, ktorá neprepustí nič, čo je nepravé a falošné, posledný prejav ľudskosti v tomto storočí, tá najskutočnejšia vec, slzy v jedinom, neopakovateľnom momente, utierame si oči dlaňami a smejeme sa, skutočný plač človeka totiž vždy rozosmeje, asi od šťastia, ešte to dokážem, cítiť, ako to len vonia, akými farbami to hrá, pocit… Iba ja a človek, človek a ja a pravda, ktorá je dôležitejšia ako svetový poriadok, diktatúra, vojna v Juhoške, divadlo v parlamente…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s