Ranná

Vstávam o siedmej, na budík. Aj cez víkendy, aj dnes, aj cez sviatok. Pozdravila som slnko, vlhkú trávu aj krík s voskovými lístkami. Vzduch z ľadu. Vtáčiky, ktoré mi pripomínajú, ako to tu mám rada. Modrá obloha sa tvárila, akoby sme mali za bránou more. Aj keď svojim priateľom hovorím, že to tu neznášam. A že by som to tu občas v záchvate nervozity a úzkosti celé najradšej zbúrala. No keď povie moja teta, že by to tu poliala benzínom a zapálila, som pohoršená a smutná.

Vstávam o siedmej a dúfam, že disciplína dá mojej duši pružnosť. Tvárim sa, že prijímam smrť a temnotu a že s nimi od určitého momentu vychádzam dobre a diplomaticky. Potom sa mi sníva, že čakám na trolejbus, ktorý nikdy nepríde a že sa ľudia na ulici smejú mojej hlúposti. Idem do trafiky a niečo si kúpim, dve knihy a žuvačky. Chválim autorku tých kníh, stojí vedľa mňa a listuje si v televíznom programe. Ani len na mňa nepozrie, len niečo akože vďačne zašomre.

Dúfam, že mi disciplína nakoniec pomôže pochváliť sa a potom sa na seba s láskou pozrieť. Povedať si – ďakujem, snažím sa. A skutočne byť vďačná a skutočne sa snažiť a naďalej vstávať na budíky každý boží deň a prosiť o odvahu i naďalej robiť to, čo ma baví. Čo ma napĺňa pocitom zmyslu. Už o siedmej ráno, keď nejazdia skoro žiadne autá a slnko premieta na omietkach tiché filmy o veciach, o ktorých sa nikdy nedá nič napísať ani povedať.

Chcem písať v krátkych vetách. Nič nie je definitívne. Všetci aj tak iba skúšame. Hráme sa hru na stratégie, no nikto pritom v skutočnosti ani len nevie, čo by mal zjesť na raňajky. Ja som si dala čiernu kávu, lebo si myslím, že je to dospelé. Postavila som sa na váhu a potom som zjedla dva tvarohové koláče. Najkrajší pocit je sloboda.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s